www.stoklosy.art.pl

www.stoklosy.art.pl

Styczeń 2011


29. 01. - Koncert ARS CHORI.

Koncert Noworoczny na Stokłosach
"AMOR VITTORIOSO" czyli muzyczna podróż w czasie

Czy to możliwe, aby w ciągu jednej godziny cofnąć się w czasie o pięćset lat? Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak w taką właśnie podróż chce nas zabrać Zespół Wokalny ARS CHORI pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego.

W ciągu tej jednej godziny, za sprawą dworskiej muzyki madrygałowej, znajdziemy się w Europie epoki renesansu. Madrygały, to gatunek  muzyki śpiewanej, który w XVI wieku przebojem zdobył całą Europę. Treścią renesansowych madrygałów jest subtelnie stylizowana poezja miłosna, wyrażająca całą gamę ludzkich doznań i emocji: od zachwytu po rozpacz, od uniesienia po zwątpienie, od radości życia, po tragizm śmierci.

Razem z ARS CHORI wemkniemy się więc do komnat książęcych i królewskich w Mediolanie, Londynie i Madrycie, w Rzymie, Paryżu i Monachium. Będziemy mieli okazję posłuchać pieśni miłosnych i biesiadnych najznakomitszych kompozytorów tamtych czasów takich jak Josquin de Prez, Jacob Arcadelt, czy Orlando di Lasso.
W klimat szesnastego stulecia wprowadzą nas dodatkowo polskie tłumaczenia wykonywanych utworów. Posmakujemy dworskiej liryki wysokich lotów, ale także  plebejskich, dość frywolnych wierszyków.

W drugiej części koncertu ARS CHORI zaśpiewa przeboje współczesnej muzyki rozrywkowej.

"AMOR VITTORIOSO" czyli "MIŁOŚĆ ZWYCIĘSKA" to tytuł koncertu, na który Zespół Wokalny ARS CHORI zaprasza wspólnie z Domem Kultury Stokłosy.

(gc)

 

 

 

 


22. 01. - wernisaż wystawy malarstwa Marty Spasowicz i fotografii Jacka Hermana - Iżyckiego.


 

Dodatkową atrakcją był koncert pt. Pastorałki w wykonaniu Studia Wokalnego im. Jerzego Wasowskiego.
Pastorałki, prezentowane przez zespół Studia Piosenki im. Jerzego Wasowskiego z Ośrodka Kultury Ochoty, pochodzą ze spektaklu "Pastorałka", zainspirowany tekstem Leona Schillera, oraz tradycyjnymi jasełkami. Pragniemy zaprezentować te piękne, nieraz niesłusznie zapomniane utwory powstałe na przestrzeni XVI-XIX wieku, które znajdujemy m. in. w śpiewniku księdza Michała Marcina Mioduszewskiego. Te stare, znane i nieznane melodie opracował muzycznie kompozytor Marcin Kuczewski, nadając im nowy blask i odkrywając ich urodę. Mamy nadzieję, że w takiej postaci spodobają się współczesnym widzom i przypomną im o pięknie polskich tradycyjnych pieśni świątecznych. Wśród wybranych przez nas pastorałek znalazły się m. in.: "Ach biada, biada mnie, Herodowi", "Okarynki, fujareczki", "W Kanie Galilejskiej", "Przylecieli aniołkowie", "O, siano, siano".
Autorem nowych aranżacji pastorałek jest Marcin Kuczewski.
W spektaklu udział biorą: Justyna Borkowska, Sylwia Dynek, Dagmara Ostasz, Justyna Staniszewska, Marta Kuśmierek, Małgorzata Cichocka, Olga Barej, Iwona Krzymkowska, Monika Sadowska, Patryk Ślażyński.Sylwester w Domu Kultury Stokłosy

Mini recital Ewy Dani - Sikocińskiej:


 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack